През 2020 г. преговарящите от Парламента успяха да договорят най-големия финансов пакет на ЕС за справяне с последиците от кризата с COVID-19 и за финансиране на ново поколение програми на ЕС за периода 2021—2027 г.
Дългосрочният бюджет на ЕС и уникалният инструмент за възстановяване в размер на 750 млрд. евро (над 800 млрд. евро по текущи цени) (NextGenerationEU и Механизмът за възстановяване и устойчивост) имат за цел да подготвят по-добре европейските общества за кризи и да стимулират цифровия и екологичния преход, като специално подкрепят младите хора, МСП, спасителните и здравните системи и научните изследвания. През 2021 г. бяха приети още мерки в подкрепа на регионите и уязвимите групи от населението (напр. Фондът за справедлив преход и Социалният фонд за климата). Те бяха допълнени през 2023 г., за да се ускорят действията за постигане на неутралност по отношение на климата и да се намали зависимостта от руска енергия (RЕPowerEU).
Парламентът също така осигури правно обвързваща пътна карта за въвеждането на нови собствени ресурси, които да помогнат за изплащането на заемите по NextGenerationEU.
В бюджетните преговори със Съвета членовете на ЕП постигнаха увеличение с 16 млрд. евро за водещите програми за периода 2021—2027 г. („ЕС в подкрепа на здравето“, „Хоризонт“ (изследвания), InvestEU и „Еразъм+“).
Солидарност в ЕС, основана на споделени ценности и цели
Като част от своите бюджетни правомощия, членовете на ЕП следят внимателно бюджетните разходи и националните планове за възстановяване, финансирани чрез Механизма за възстановяване и устойчивост. За да получат финансиране от ЕС, държавите членки трябва стриктно да спазват целите на ЕС в областта на климата и цифровите технологии, както и принципите на правовата държава и основните ценности на ЕС. Парламентът упражнява натиск върху Комисията да задържи всички плащания съгласно механизма за условност, свързан с върховенството на закона, договорен със Съвета през 2020 г., ако неговите изисквания не са изпълнени. Освен това членовете на ЕП успяха да засилят контрола и прозрачността на Механизма за възстановяване и устойчивост: всяка държава членка трябва да оповести 100-те най-големи бенефициери на финансиране по Механизма.
Справедливи възнаграждения
Евродепутатите убедиха държавите членки да осигурят национални минимални работни заплати и да гарантират, че мъжете и жените получават равно заплащане за равен труд в целия ЕС. Парламентът също така се стреми да осигури социална справедливост и достойнство за работниците. Той иска прекратяване на злоупотребите от страна на доставчиците на услуги, работещи чрез цифрови платформи („работници през платформи“). Освен това справедливото данъчно облагане и борбата с изпирането на пари остават на челно място в дневния ред на ЕП.
Подкрепа за промишлеността на ЕС
През февруари 2023 г. евродепутатите гласуваха в подкрепа на създаването на нов Европейски фонд за суверенитет, насочен към укрепването и преместването в Европа на промишлените производствени мощности. ЕП призовава за спешни мерки, които да насърчават внедряването на технологии за чиста енергия и да подпомагат промишлеността на ЕС за създаването на висококачествени работни места и икономически растеж за постигане на целите на Зеления пакт.