2020-ban jelentős eredményként könyvelhette el a Parlament, hogy a Covid-válság következményeire való tekintettel sikerült példátlan mértékben megnövelni az uniós költségvetési keretet, és finanszírozási forrásokhoz juttatni a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló uniós programok új generációját.
Az EU hosszú távú költségvetése és a 750 milliárd eurós (mai árakon több mint 800 milliárd eurós) egyedi eszköz (a NextGenerationEU és a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz) a jogalkotók szándéka szerint válságállóbbá teszi majd az európai társadalmakat, illetve lendületet ad a digitális és ökológiai átállásnak. Különösen a fiatalokat, a kkv-kat, a mentési és egészségügyi rendszereket, valamint a kutatókat támogatja. Az európai régiók és a kiszolgáltatott helyzetben lévő társadalmi csoportok megsegítésére 2021-ben további alapok (például az Igazságos Átmenet Alap és a Szociális Klímaalap) létrehozásáról született döntés. Ezek 2023-ban további forrásokkal egészülnek ki, hogy gyorsabb ütemű legyen a klímasemlegességhez szükséges átállás, és a tagországok függetlenedni tudjanak az orosz fosszilis energiahordozóktól (REPowerEU).
A Parlamentnek köszönhetően a saját uniós bevételi források kapcsán is sikerült megállapodni egy jogilag kötelező erejű ütemtervről, hogy meglegyen a helyreállítási eszköz finanszírozásához szükséges hitel fedezete.
A Tanáccsal folytatott tárgyalások során pedig a képviselőknek sikerült 16 milliárd eurónyi többletforrást kialkudniuk a legfontosabb uniós programokra („az EU az egészségért”, Horizont kutatási keretprogram, InvestEU és Erasmus+) a 2021 és 2027 közötti időszakra.
Közös értékeken és célokon alapuló szolidaritás
Megbízatásához híven a Parlament szorosan figyelemmel kíséri a költségvetési kiadásokat és az uniós Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszközből finanszírozott nemzeti helyreállítási terveket, a pénzek felhasználásakor ugyanis a tagországok nem mehetnek szembe az uniós éghajlatvédelmi és digitalizációs célkitűzésekkel, illetve nem sérthetik meg a jogállamiságot és az egyéb uniós alapértékeket. A Parlament nyomást gyakorol a Bizottságra, hogy az – a Tanáccsal 2020-ban létrejött megállapodásnak megfelelően – alkalmazza a jogállamisági mechanizmust, és fagyassza be a kifizetéseket, amennyiben nem teljesülnek az említett követelmények. A Parlamentnek köszönhetően szigorúbb lesz az ellenőrzés és nagyobb az átláthatóság: a nemzeti tervek végrehajtásakor a legmagasabb összegű finanszírozásban részesülő száz végső kedvezményezettet meg kell nevezniük a tagállamoknak.
Méltányos bérezés
A parlamenti tárgyaló küldöttségek nyomására a tagállamoknak gondoskodniuk kell arról, hogy a minimálbérből tisztességesen meg lehessen élni, és hogy a nők és a férfiak ugyanazért a munkáért ugyanolyan bért kapjanak az Európai Unió egészében. A képviselők számára ugyanilyen fontos szempont a társadalmi igazságosság és a munkavállalók méltósága. Véget kívánnak vetni a digitális platformokon működő szolgáltatók visszaéléseinek is, javítva a platform-munkavállalók munkafeltételeit. A Parlament továbbra is prioritásának tekinti a méltányos adóztatást és a pénzmosás elleni küzdelmet.
Az uniós ipar támogatása
2023 februárjában a képviselők megszavazták egy új uniós Szuverenitási Alap létrehozását, amely az ipari termelőkapacitás Európában tartását és visszaállítását segítené. Azt várják el az EU-tól, hogy adjon lendületet a tisztaenergia-technológiák térnyerésének, javítsa ipari bázisát, teremtsen színvonalas munkahelyeket, a gazdasági növekedést pedig hangolja össze a zöld megállapodásban megfogalmazott célokkal.