Злоупотребите с шпионски софтуер са атака срещу демокрацията (интервю) 

 
 

Споделете тази страница: 

Европейският парламент изрази безпокойство относно използването на Pegasus и други видове шпионски софтуер в страни от ЕС. Депутатът Софи ин 'т Велд обяснява.

Парламентът одобри през юни 2023 г. препоръки за бъдещи действия срещу злоупотребите с шпионски софтуер. Депутатите настояват за европейски правила, които да позволяват използването на такъв софтуер само ако са спазени строги изисквания, и се обявяват за задълбочени разследвания на предполагаеми случаи на злоупотреби.

Освен това Парламентът предлага създаване на техническа лаборатория на европейско ниво за разкриване на случаи на незаконно следене и координация на мерките с други страни като САЩ и Израел.

Софи ин 'т Велд (Обнови Европа, Нидерландия) подготви доклада на Парламента по темата. Тя отговори на някои въпроси във видео интервю. Гледайте цялото интервю по-горе.

Какво представлява Pegasus?

Pegasus е марка шпионски софтуер. Той може да поеме пълен контрол върху телефона Ви. Има достъп до съобщенията Ви. Може да активира камерата Ви, микрофона Ви. Има достъп до снимките Ви, до документите Ви, до приложенията Ви, до всичко. Съществуват и други марки шпионски софтуер.

Каква е опасността от Pegasus и други видове шпионски софтуер?

Това не е просто атака срещу нашето право на личен живот. Това е и атака срещу демокрацията. Защото ние се нуждаем от журналисти, които могат да провеждат разследвания и да разкриват престъпления и нарушения. Нуждаем се от опозиционни политици, от критични неправителствени организации, от адвокати. Нуждаем се от хора, които могат свободно да подлагат властите на надзор, да търсят отчетност. Това е демократичният контрол.

Какво се случва, ако подобни хора са шпионирани?

Те могат да бъдат подложени на шантаж, на тормоз, да бъдат дискредитирани. Това има възпиращ ефект. Хората вече не са така готови да изразяват мнение, притесняват се за това с кого се срещат, каква информация съхраняват на устройствата си...

Може ли злоупотребите с шпионски софтуер да окажат влияние върху европейските избори?

Злоупотребите с шпионски софтуер определено са заплаха за честното провеждане на избори. Не става въпрос само за политиците; как могат да бъдат честни изборите, ако журналистите не могат да провеждат разследвания на правителството и да говорят за това какво правителството е свършило добре и какво – не?

Какво прави Парламентът относно злоупотребите с шпионски софтуер в ЕС?

Парламентарният надзор е една от много важните функции на Европейския парламент. Има ред правителства, които злоупотребяват с шпионския софтуер... Нарушени са европейски законодателни актове и Европейската комисия не е направила нищо по въпроса. Европейският парламент трябва да упражни натиск върху Европейската комисия. Тя трябва да си свърши работата.

Разследването на Парламента по злоупотребите с шпионски софтуер


Европейският парламент сформира анкетна комисия за разследването на разкрития, че някои правителства в ЕС са използвали шпионския софтуер Pegasus срещу журналисти, политици, служители в администрацията и други публични фигури.

Анкетната комисия прие доклада си през май. В него тя предупреди за ефекта от злоупотребите с такъв софтуер върху демокрацията, гражданското общество и медиите в няколко държави от ЕС.