Прозрачност 

Пряко избираният Парламент осигурява наличието на широк спектър от мерки за прозрачност както по отношение на членовете на ЕП, така и на парламентарната дейност и на администрацията, така че на гражданите да се дава възможност да следят неговите разисквания и решения. В съответствие с ангажимента за прозрачност на Парламента през последните години беше отбелязан важен напредък във връзка с неговия Правилник за дейността и прозрачността на дейностите на членовете на ЕП. Парламентът създаде редица инструменти, целящи да се улесни упражняването на контрол от страна на хората върху дейностите на Парламента и в частност върху неговата законодателна работа.



Съвместен регистър за прозрачност


Регистърът за прозрачност е отворен за всички представители на интереси, които се опитват да повлияят на процеса на законотворчество и прилагане на политиките на институциите на ЕС. От него е видимо какви интереси се преследват, от кого и от чие име, както са видими и ресурсите, посветени на тези дейности. По този начин регистърът дава възможност за обществен контрол, като позволява на гражданите и на групи по интереси да следят дейностите на всички видове лобисти.


Освен да искат достъп до Парламента, само регистрирани представители на интереси могат да бъдат канени като оратори на публични изслушвания на комисиите, да подкрепят и да участват в дейностите на интергрупите и неформалните обединения на членовете на ЕП, да получават съобщения по електронната поща за дейността на комисиите, да организират съвместно прояви и да искат патронаж от страна на председателя. Те трябва да спазват Кодекса за поведение на регистрантите.


Европейският парламент, Комисията и Съветът се договориха за въвеждане на правила за внасяне на още повече прозрачност на дейностите на представителите на интереси на равнище ЕС. Целта на предлаганото ново междуинституционално споразумение е също включването на Съвета в обхвата на регистъра на лобистите. Парламентът, Съветът и Комисията заедно целят да направят регистрацията фактически задължителна като предварително условие за някои дейности по лобиране.


Повече информация за договорените правила: Парламентът одобрява нови правила за общ задължителен регистър за прозрачност | Новини | Европейски парламент (europa.eu)


Повече информация за преговорите Начало | Междуинституционални преговори за регистъра за прозрачност | Европейски парламент (europa.eu)


Прозрачност по отношение на контактите на членове на ЕП с представители на интереси


В Правилника за дейността на ЕП се постановява, че докладчиците, докладчиците в сянка и председателите на комисии са длъжни да публикуват за всеки доклад онлайн информация относно планираните срещи с представители на интереси, попадащи в обхвата на междуинституционалното споразумение относно регистъра за прозрачност. Всички други членове на ЕП се приканват да правят това доброволно. Информацията за срещите се публикува на профилните страници на членовете на ЕП.

Членовете на ЕП, които изготвят доклади или становища, могат да изберат да приложат „законодателен отпечатък“ към своите доклади. Този списък може да покаже диапазона от външни експертни познания и становища, които е получил докладчикът. Той се публикува заедно с доклада след приемането му в комисия.



Кодекс за поведение на членовете на ЕП/декларация за финансови интереси


Членовете на Европейския парламент се подчиняват на Кодекс за поведение, който ги задължава да представят подробна декларация за своите финансови интереси, т.е. всяка подкрепа (финансова, свързана с персонал, материална), предоставена във връзка с техните политически дейности. Членовете на ЕП също така трябва да декларират присъствието си на организирани от трети страни събития, при които възстановяването на разходите за тяхното пътуване, настаняване или дневни разноски, или прякото изплащане на подобни разходи се поема от трета страна.


Освен това и в Кодекса за поведение, и в Правилника за дейността на Парламента се казва, че членовете на ЕП не трябва да осъществяват професионално и срещу заплащане дейности по лобиране, които имат пряко отношение към процеса на вземане на решения в ЕС. Информацията, предоставена от членовете на ЕП в техните декларации, е достъпна на техните индивидуални профилни страници.


Публичен достъп до документи

Гражданите и жителите на Европейския съюз имат право на достъп до документите на институциите, органите, службите и агенциите на Съюза (член 15 от Договора за функционирането на Европейския съюз). Правото на достъп до документи е съществен елемент от политиката за прозрачност, която се прилага от европейските институции.


Уебсайтът на публичния регистър на Европейския парламент съдържа препратки към документи, изготвени или получени от институцията от 3 декември 2001 г. насам. По-голямата част от тези документи могат да бъдат пряко използвани за справка и изтеглени безплатно от уебсайта.

При поискване могат да се предоставят документи, които не могат да бъдат ползвани пряко в регистъра.

Запитвания на гражданите

Гражданите могат да се свързват с ЕП (Ask EP) за получаване на информация относно Европейския парламент, неговите позиции и дейности, организация и правила, правомощия и процедури. Този отдел не може да предоставя правни съвети или да заема политически позиции.