Патронаж 

За Парламента патронажът е начин да се асоциира с дадена проява, като ѝ осигури своята морална подкрепа. Подобен патронаж се предоставя на ограничен брой прояви всяка година.

Роберта Мецола, председателка на Европейския парламент 

Чрез патронажа Европейският парламент може да оказва морална, нематериална подкрепа за подбрани качествени прояви с нестопанска цел, които имат ясно европейско измерение [...]

« [...] Европейският парламент е единствената институция на ЕС, която се избира пряко от гражданите. Както се заявява в Договора от Лисабон, гражданите на ЕС са пряко представлявани на равнището на Съюза в Европейския парламент. Патронажът е ценен инструмент за поощряване на тази тясна взаимовръзка и за доближаване на Европейския парламент до европейските граждани.»

  • Прояви като конференции, дебати, семинари, летни школи и др. могат да получат патронажа на Парламента, при условие че имат ясно европейско измерение, в частност като изтъкват ролята и приноса на Европейския парламент или на Европейския съюз в съответната област, и са с високо качество и значимо въздействие. Освен това датата(-ите) и мястото трябва да са потвърдени, а продължителността – ограничена. Проявите трябва да са с нестопанска цел.

    Особено внимание се обръща на степента, до която проявата повишава осведомеността за европейската парламентарна демокрация и насърчава активното европейско гражданство, основните права, равенството между половете, липсата на дискриминация и социалното приобщаване. Специално внимание се обръща и на прояви, организирани от или насочени към общността на младите хора.

    Патронаж не може да бъде предоставен на прояви с търговски характер или цел, насочени към рекламата или популяризирането, пряко или косвено, на търговски марки или каквато и да било търговска дейност, нито на прояви с партийнополитически характер, включително събиране на средства за партийни цели и обичайни или вътрешни дейности на синдикални организации или политически партии. Изключват се и прояви и/или организатори, които подкопават основните демократични ценности и принципи на Европейския съюз.

    Ако дадена проява, за която е предоставен патронаж от Парламента съгласно правилата, вече не отговаря на условията за допустимост, председателят може във всеки един момент да оттегли решението за предоставяне на патронаж.

    Патронажът няма финансови последствия, нито дава право на ползване на помещения на Европейския парламент. За по-подробна информация относно условията за патронаж на Европейския парламент вж. следния правилник:

European Parliament    
 

Бюра за връзка в държавите членки

Бюрата за връзка на Европейския парламент отговарят за прилагането по места на институционалните комуникационни дейности, общуват с граждани и заинтересовани страни, управляват връзките с национални, регионални и местни медии и оказват подкрепа на членовете на Европейския парламент.

Регистърът за прозрачност

Европейският парламент препоръчва на всички организации, които участват в дейности, обхванати от Междуинституционалното споразумение относно регистъра за прозрачност, да се регистрират във въпросния регистър.

zaednoza.eu

zaednoza.eu е паневропейска общност, която насърчава всеки да участва в демократичния процес.

Хора като Вас предприемат действия за изграждането на по-добро бъдеще в Европейския съюз. Било то чрез участие в политическия процес или чрез разясняване на важността от гласуването – заедно можем да помогнем на демокрацията да изиграе полагащата ѝ се роля в Европейския съюз.