Борбата с климатичните изменения е приоритет за Европейския парламент. Прочетете за решенията, които се търсят на европейско ниво.
Статии
Зеленият пакт е отговорът на ЕС на климатичната криза. Научете как той цели да трансформира континента и да създаде една устойчива Европа.
Европейският съюз преследва политика да постигне въглеродна неутралност до 2050 г. Какво означава това на практика?
Програмата на ЕС за околната среда до 2030 г. се бори с промените в климата, влошеното състояние на екосистемите и свръхпотреблението на природни ресурси.
Европейският съюз превърна своите дългосрочни цели за намаляване на емисиите на парникови газове и климатична неутралност до 2050 г. в правно задължение.
Депутатите настояват за законодателство, което да принуди фирмите да следят за щетите, причинявани на хората или на планетата. Вижте повече в нашето видео.
Зеленият пакт
Политика на ЕС за околната среда
Изследователски материали (EN)
Годишна среща на ООН за политиката за климата
Статии
Чрез законодателния пакет "Подготвени за цел 55" Европейският съюз предприема действия, за да намали емисиите си на парникови газове.
Схемата за търговия с емисии на ЕС цели да намали въглеродните емисии на европейската индустрия. Научете как тя работи и как ще се промени в бъдеще.
Регламентът за разпределяне на усилията определя приноса на всяка от страните в ЕС към общото намаляване на емисиите на парникови газове към 2030 г.
Парламентът прие правила за облагане на вноса, за да не получат конкурентни предимства компании, които не спазват нормите на ЕС за въглеродните емисии.
Въглеродният диоксид е само един от много газове с парников ефект. Научете за произхода на тези газове и отражението им върху климата.
Европейският съюз полага усилия за ограничаване на емисиите не само на CO2, но и на други парникови газове. Научете как.
Съобщения за медиите за намаляването на емисиите
Законодателният пакет "Подготвени за цел 55"
Статии
Всички нови коли и микробуси, които ще се продават в ЕС от 2035 г., ще трябва да не емитират въглероден диоксид (CO2). Открийте какво означава това.
Европейският парламент приема по-строги изисквания за емисиите на въглероден диоксид от коли и микробуси и постигане на нулеви емисии на пътя до 2035 г.
Научете какво представляват алтернативните горива за колите и какви стъпки предприема ЕС, за да насърчи тяхното използване и да намали въглеродните емисии.
Емисиите на парникови газове от самолети и кораби продължават да растат. Научете какво прави ЕС за тяхното намаляване.
Научете за ползите от използването на водорода като екологично чист източник на енергия и за неговото място в зеления преход на ЕС.
Статии
Енергетиката е отговорна за много от емисиите на парникови газове. ЕС полага усилия за промени в сектора чрез инвестиции във възобновяемите източници.
Спестяването на енергия намалява зависимостта ни от внос и допринася за борбата с климатичните изменения. Научете за решенията на Парламента в тази насока.
Европейският парламент работи за ускорено въвеждане на по-чисти технологии в енергетиката като възобновяемите източници на енергия.
Статии
Чрез способността си да абсорбират въглероден диоксид дърветата допринасят за по-малък въглероден отпечатък. Научете как ЕС работи за съхраняване на горите.
Горите по света намаляват с тревожно темпо. Научете какви са причините за това и как ЕС взема мерки срещу вноса на продукти от обезлесени земи.
Опазването и устойчивото управление на горите имат важен принос в борбата с климатичните изменения. Парламентът настоява за защита на горските екосистеми.
Статии
ЕС цели да привлече 1 трлн. евро публични и частни инвестиции, за да финансира прехода към „зелена“ икономика и да подкрепи най-засегнатите региони.
Пътят към изграждане на климатично неутрална икономика ще засегне някои региони повече от други. Фондът за справедлив преход е призван да помогне.
Европейският съюз се стреми към справедлив енергиен преход. Научете как Социалният фонд за климата цели да помогне на уязвимите хора и фирми.
Преходът към устойчива и екологична икономика изисква сериозни инвестиции. ЕС иска да привлече частно финансиране в добавка към публичните средства.
За да насърчи инвестициите в екологосъобразни проекти, Европейският съюз въвежда правила какво се разбира под "зелени" и устойчиви икономически дейности.
Европейските средства ще помогнат на регионите в ЕС за възстановяване от кризата с COVID-19, ще намалят различията и ще допринесат за по-устойчиво развитие.
Съобщения за медиите за финансирането на политиката относно климата
Статии
Открийте ключови факти относно климатичните изменения в Европа, включително кой генерира най-много емисии и успяваме ли да намалим опасните газове.
Научете от нашата инфографика какви са емисиите на парникови газове по страни и сектори в ЕС, както и кои страни по света генерират най-много емисии.
Промените в климата вече оказват ефект върху околната среда, икономиката и здравето на хората в Европа. Научете какво се случва от нашата инфографика.
Европейският съюз постигна и надхвърли целите си за намаляване на емисиите на парникови газове до 2020 г. Научете от нашите инфографики за резултатите.
Любопитни ли сте какви са емисиите въглероден диоксид (CO2) от автомобилите и дали електрическите коли са по-чиста алтернатива? Научете от нашите инфографики.
Международните въздушни и морски превози са сред важните източници на емисии на парникови газове. Открийте данните в нашите инфографики.
Вижте нашата инфографика, проследяваща основните моменти и инициативи в борбата на страните по света за овладяване на промените в климата.