Защита на правата на човека извън ЕС
Европейският парламент е активен и постоянен защитник на правата на човека, включително отвъд границите на ЕС.
Европейският парламент, както и ЕС като цяло, призова всички държави да прилагат Всеобщата декларация за правата на човека и другите международни договори в областта на правата на човека.
Парламентът също така се стреми да гарантира, че всички международни дейности на ЕС — включително търговията, както и помощта, са приведени в съответствие с неговите принципи в областта на правата на човека.
В продължение на много години смъртното наказание и изтезанията са ключови въпроси. Неотдавна, трафикът, цифровите права и други теми влязоха в списъка от въпроси, които предизвикват загрижеността на Парламента.
Много гласове
Председателят на Европейския парламент говори за злоупотреби в публични изявления и по време на срещи.
Комисията по външни работи и подкомисията по правата на човека изтъкват нарушенията и спомагат за поставяне на акцент върху дебата на други членове на Европейския парламент.
Също така, всички членове на ЕП се присъединяват към усилията на Парламента в четвъртък следобед по време на пленарните заседания в Страсбург. Този момент е посветен на разисквания и „резолюции по неотложни въпроси“ по проблеми, свързани с правата на човека.
Тези усилия дадоха резултат.
Някои правителства преразгледаха действията си, включително налагането на смъртно наказание. Някои национални парламенти промениха или се отказаха от закони, критикувани в резолюциите на Парламента.
Награда „Сахаров“
Всяка година Европейският парламент присъжда награда „Сахаров“ за свобода на мисълта на личности или организации, които се борят за правата на човека и основните свободи.
В продължение на три десетилетия чрез тази награда се обръща внимание на борби на пет континента.
В някои случаи с наградата се признават хора, понесли последиците от избора си да се борят за свобода в страната си.
Такъв е случаят с носителя на наградата за 2015 г. – блогърът Раиф Бадауи, изпратен в затвора в Саудитска Арабия заради това, че защитава свободата на изразяване на мнение.
Същият е случаят и с наградата за 2017 г., която бе присъдена на демократичната опозиция във Венецуела, включително на стотиците политически затворници в страната.
В други години наградата е признание за хора, чиято дейност в областта на правата на човека, е последица от лични преживявания, често болезнени.
Лауреатът за 2014 г. — Денис Муквеге, лекар от Демократична република Конго, обяви, че „се е сблъскал“ с проблемите на жени, изнасилени и малтретирани по време на война. Оттогава насам той е посветил живота си на лечението на повече от 40 000 жертви в болницата в родния си град, като същевременно предизвиква международното внимание към този проблем.
Муквеге и всички останали лауреати на наградата остават свързани чрез мрежата на наградата „Сахаров“, чрез която те поддържат връзка с членовете на ЕП и гражданското общество с цел засилване на сътрудничеството по въпросите на правата на човека.