Home Dominik TARCZYŃSKI
Most recent activities
Investigation of the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware (Recommendation) (B9-0664/2022, B9-0260/2023) PL
Zagłosowałem przeciwko przyjęciu zaleceń Komisji PEGA, będących następstwem raportu w sprawie domniemanych naruszeń i niewłaściwego administrowania w stosowaniu prawa Unii w odniesieniu do korzystania z oprogramowania Pegasus (i równoważnego) w UE.
Jako kontrsprawozdawca tego raportu z ramienia grupy EKR chciałem podkreślić, że zarówno raport jak i rekomendacje Komisji PEGA zostały napisane pod z góry przyjętą tezę, zgodnie z którą państwa, które są atakowane w UE pod pretekstem łamania praworządności (głównie Polska i Węgry), wykorzystują oprogramowanie szpiegujące do ograniczania swobód obywatelskich, walki z opozycją i budowania systemu autorytarnego, co nie jest prawdą.
Drugą tezą rekomendacji jest wniosek, że skoro państwa członkowskie „nie radzą sobie” z oprogramowaniem szpiegującym, to w takim razie wszelkie kwestie związane z procedurami, metodami i zakresem działania takiego oprogramowania powinny zostać uregulowane na szczeblu UE. Podstawą prawną dla takich rozwiązań miałby być rozdział 4 tytułu 5 TFUE (współpraca wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych) oraz art. 114 (funkcjonowanie rynku wewnętrznego), który miałby zastosowanie do kwestii wprowadzania oprogramowania szpiegującego na Jednolity Rynek. Rekomendacje sugerują również sformułowanie na szczeblu UE jednej definicji bezpieczeństwa narodowego oraz określonych reguł prawnych obowiązujących państwa członkowskie w tym obszarze. Wg mnie jednak UE nie powinna w żaden sposób ingerować w sprawy bezpieczeństwa narodowego państw członkowskich.
EU Day for the victims of the global climate crisis (B9-0296/2023) PL
Dzień UE dla ofiar globalnego kryzysu klimatycznego ma być obchodzony 15 lipca każdego roku. Rezolucja forsowana przez Fransa Timmermansa jest nadmiernie alarmistyczna i oskarżycielska wobec gospodarek uprzemysłowionych oraz nie bierze pod uwagę faktu, iż zmiany klimatu i ich konsekwencje rzadko pojawiają się samodzielnie, ale są one niejednokrotnie pogłębiane przez czynniki społeczne, gospodarcze i polityczne. Nie jest to oczywiste, aby podać zmiany klimatyczne jako jedyną przyczynę wysiedlenia z danego obszaru bądź nawet śmierci danej osoby. Czynniki, takie jak ubóstwo, nierówności i konflikty polityczne mogą potęgować konsekwencje ekstremalnych zjawisk pogodowych, jak fale upałów, powodzie czy susze. Biorąc pod uwagę powyższe nieścisłości oddałem głos przeciwko projektowi tej rezolucji.
Investigation of the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware - Investigation of the use of Pegasus and equivalent surveillance spyware (draft recommendation) (debate) PL
Contact
Bât. SOPHIE SCHOLL
03U020
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel
Bât. SALVADOR DE MADARIAGA
G04025
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex